S velkou radostí jsme se přečetli článek Alžběty Říhové, koordinátorky Klubu matek v Předlicích, setkání s ní i maminkami bylo velmi příjemné a inspirující a velmi se těšíme na další spolupráci. Moc si vážíme aktivit Člověka v tísni, který v Předlicích vytvořil krásné, přátelské a otevřené prostředí pro maminky i děti.

Snahou aktivit Klubu matek v Předlicích je reagovat a v kontextech se dozvědět více informací o aktuálních  fazmassage.ca problémech společnosti. Jak moc jsou informace z médií objektivní a neutvrzují nás v xenofobii k něčemu jinakému a pro nás neznámému? Únorové setkání klubu matek se věnovalo ožehavému tématu muslimů a islámskému náboženství. Co vlastně islámské náboženství je? Odkud lidé do ČR přicházejí? Máme mít z těchto lidí strach?

K tomuto tématu nám přijely popovídat lektorky ze  canada goose outlet factory Vzdělávacího a výzkumného projektu Muslimové očima českých školáků Klára Popovová a Kateřina Gamal Richterová (www.muslimove.cz)

Na úvod jsme se dozvěděly, co vlastně islám je (do jaké skupiny náboženství se řadí), jaká je hlavní kniha, jaké jsou hlavní pilíře islámské víry, jaké jsou rituály při modlitbě. Díky lektorce jsme měly možnost poslechnout si ukázku modlitby v arabštině. Povídaly jsme si o jejích motivech, proč konvertovala k islámu.
V další části besedy jsme pracovaly s mapou světa a řekly jsme si, kolik žije v Čechách muslimů a odkud pochází. S všeobecným překvapením jsme se dozvěděly, kde žije muslimů nejvíce.

Nakonec jsme probraly i ožehavou a tolik diskutovanou problematiku zahalování. Debatovaly jsme o právech žen – muslimek. Rozdělily jsme si druhy šátků dle názvu a zemí, kde se nejčastěji nosí a ukázaly si pravidla pro zahalování. Některé maminky si vázání šátků přímo vyzkoušely. V debatě jsme nakously i problematiku extremismu, Islámského státu a hrozby terorismu.

Atmosféra byla perfektní, účastnice neustále pokládaly lektorkám dotazy. Proto si setkání v červnu zopakujeme a zaměříme se na téma islámu a muslimů v Čechách.

Autor: Alžběta Říhová, Koordinátorka Klubu matek. Je členem realizačního týmu projektu „Rodina Předlice“, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

http://www.clovekvtisni.cz/cs/clanky/novinky-z-usteckeho-klubu-matek-v-predlicich?src=268